Nezávislý magazín o marketingu v cestovním ruchu

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS
zpět

Čeští turisté tvoří na Pražském hradě jen pět procent návštěvníků

Čeští turisté tvoří na Pražském hradě jen pět procent návštěvníků

9. 5. 2013 Autor článku: Redakce

Sdílet:

Pražský hrad je nejnavštěvovanější tuzemská památka. Počty lidí, kteří ji každoročně navštíví, jsou neuvěřitelné a ekonomický přínos z této památky je obrovský. O čísla za uplynulý rok a plány na rok letošní jsme požádali Davida Šebka z Kanceláře prezidenta republiky.

Kolik turistů v loňském roce navštívilo Pražský hrad?

V roce 2012 bylo na Pražském hradě přes 1 623 000 platících návštěvníků, areálem pak prošlo cca 5 900 000 návštěvníků.

 

Odkud sem turisté míří? Jaký poměr tvoří ti tuzemští?

Tuzemští návštěvníci tvoří maximálně pět procent. Zbytek jsou tedy cizinci, a to z desítek zemí světa. Významní návštěvníci jsou jistě Italové, Španělé, Francouzi, Britové, Američané, Číňané, Japonci, Korejci či Poláci.

 

Jaké formy propagace Pražského hradu směrem k turistům volíte?

Pražský hrad za své jméno vděčí hlavně svému uvedení v seznamech s globálním významem: jako unikátní památka je zapsán v seznamu UNESCO a jako největší hradní areál na světě je uveden v Guinessově knize rekordů. To jsou jasná doporučení pro světové turisty a samozřejmě obrovská konkurenční výhoda, jakou Hrad má oproti ostatním.

 

Jaký máte rozpočet na propagaci Pražského hradu jako cíle turistického ruchu?

Finanční prostředky na propagaci hradu jako turistického cíle jsou minimalizované. Na informace spojené s kulturními aktivitami se snažíme maximálně využívat veřejné kanály.

 

Děláte kampaně i v zahraničí?

Kampaně děláme pouze prostřednictvím cestovních kanceláří.

 

Jaké atrakce Pražského hradu jsou návštěvníky nejvíce vyhledávány?

Nejvíce se návštěvníci ptají na katedrálu sv. Víta a Zlatou uličku. Oba objekty jsou zahrnuty jak ve Velkém, tak v Malém návštěvnickém okruhu.

 

Jaké novinky pro turisty jste na letošní rok připravili? Máte už připravené i nějaké dlouhodobější plány pro návštěvníky Hradu?

Atraktivitu Pražského hradu se snažíme zvyšovat neustálým zlepšováním jeho stavu. V posledních deseti letech bylo provedeno množství rekonstrukčních a restaurátorských zásahů, mj. byla kompletně zrekonstruována Zlatá ulička, kde jsme pro návštěvníky otevřeli novou stálou expozici dokumentující život v Uličce v posledních 500 letech. Kompletní rekonstrukcí prošla i kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu, kam se po 20 letech vrátila expozice Svatovítského pokladu, který je jedním z největších chrámových pokladů na světě. Letošní novinkou bude otevření expozice živých citrusových plodin v oranžerii od Evy Jiřičné v Královské zahradě.

 

Ovlivňuje nějak aktivity Pražského hradu směrem k turistickému ruchu střídání v prezidentském úřadě?

Střídání prezidentů  návštěvnický provoz Hradu ovlivňuje pouze velmi řídkými uzávěrami některých návštěvnických objektů z důvodu konání protokolárních akcí: inaugurace prezidenta, přijetí státních návštěv apod.

 

 

9. 5. 2013 Autor článku: Redakce

Tísk článku

Komentáře

Přidat nový příspěvek