Nezávislý magazín o marketingu v cestovním ruchu

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS
zpět

Lázeňský a wellness cestovní ruch v Evropě

Lázeňský a wellness cestovní ruch v Evropě

18. 11. 2013

Sdílet:

Česká republika se nachází uprostřed rozsáhlého prostoru zemí, které se velmi dravě soustředí na lázeňskou a wellness turistiku. Na jednu stranu to znamená velmi silnou konkurenci, na druhou pak jistou výhodu společné tradice a také velké množství potenciálních klientů ze zemí s lázeňskou tradicí, které se může podařit okolní konkurenci přetáhnout. 

Lázeňství má své nejsilnější kořeny ve starém Římě a je fascinující, že jsou to právě země, které kdysi k římské říši patřily nebo k ní přiléhaly, kde je dodnes lázeňská tradice nejsilnější. Za evropské mocnosti v lázeňské turistice jsou běžně považovány Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Švýcarsko a Maďarsko, tedy země nám blízké a v případě Rakouska nejen geograficky.

 

Německá velmoc a Švýcarský důraz na kvalitu

Lázeňskou velmocí je jistě sousední Německo. Jeho lázně staví na skutečně neuvěřitelném množství přírodních zdrojů ať už jde o léčivé prameny, nebo horské a přímořské podnebí. Německé lázně si díky nepřetržitému kontinuálnímu vývoji v tržních podmínkách (tedy v oblasti bývalé Německé spolkové republiky) vytvořily nejen velmi úspěšné vědecké způsoby léčby pomocí různých lázeňských metod, ale zároveň na sebe postupně nabalily další aktivity ze široké nabídky wellness a také různé turisticky přitažlivé atrakce. Německé lázně jsou propojeny s cyklotrasami, stezkami pro nordic walking či běžné procházky, s různými parky a kulturními institucemi a pravidelnými kulturními akcemi. Německá lázeňská asociace (DHV) dnes eviduje na 250 schválených lázní a 700 registrovaných lázeňských lékařů.

Rakousko s Německem sdílí podobnou lázeňskou historii, a i když nemá přímořské oblasti, disponuje rozsáhlým územím Alp. Perlami rakouského lázeňství jsou Bad Ischl ležící v Horních Rakousech, což jsou nejstarší solné lázně na světě, a Baden, ležící nedaleko Vídně, které jsou zase sirnými lázněmi. V podobné situaci je i Švýcarsko, jehož minerální prameny v Badenu nedaleko Curychu znali už Římané, a lázně v Davosu zase s oblibou navštěvuje současná klientela.

Lázeňský byznys v těchto zemích si prošel velkou recesí v polovině devadesátých let. Nejlépe na ni zareagovali Švýcaři, kteří velmi tvrdě tlačili na propagaci svého lázeňství a dodnes z toho těží. Švýcaři se mimo jiné velmi usilovně zaměřili na klientelu žen po padesátce, což se ukázalo jako prozíravá strategie, protože jde o klientelu, která má dostatek finančních prostředků, usilovně o sebe pečuje a zároveň má i dost času užívat si v lázních delší dobu. Dalším trumfem Švýcarska je také důraz na luxusní wellness hotely a penziony, které byly nezřídka propojeny s tradičními lázněmi. Posledním velkým trumfem Švýcarů je kvalitní personál lázeňských lékařů přes nutriční specialisty až po trenéry finess. Díky tomu dnes Švýcarsko představuje silnou baštu luxusních lázní a wellness s klientelou, která není příliš citlivá na ekonomické výkyvy.

Oproti tomu rakouský a německý lázeňský a wellness byznys v posledních letech čelí jisté stagnaci. Problém spočívá v tom, že mnozí tradiční němečtí a rakouští návštěvníci lázní jezdí do levnějších lázní v Maďarsku či v Česku a návštěvníci zaměření spíše na wellness prchají do Polska či do Slovinska, tedy zemí, které jsou blízké a vsadily na velký rozvoj služeb v těchto oblastech. V lázeňství se jistojistě daří Maďarsku a ve wellness naopak Polsku, které mnohdy i za peníze z fondů Evropské unie masivně investovalo do rozvoje wellness turistiky. Němci a Rakušané se snaží úbytek domácí klientely poměrně úspěšně nahrazovat turisty ze zemí, kde lázeňská tradice není tak silná a její obyvatelé kouzlo lázeňství a wellness teprve objevují. Jde samozřejmě o země asijské a arabské. Rakousko však láká třeba i českou bohatou klientelu. Důvodem je poměrně zdařilá sázka na „medical wellness“, tedy spojení pohody a relaxace wellness s tradičními lázeňskými postupy medicíny postavené na důkazech. Rakouské lázně se také úspěšně zaměřují na specifickou léčbu některých moderních civilizačních nemocí. Zajímavým rakouským projektem, který si získal celosvětový věhlas a oblibu, je La pura women's health resort v Gars am Kamp, který se zaměřuje na služby wellness a „medical wellness“ pouze pro ženskou klientelu. V hotelu La pura smí být ubytovány a na procedury chodit jen ženy.

 

Italská tradice, francouzské termální prameny

Itálie je nejvýznamnějším dědicem římského lázeňství, což samo o sobě má velký turistický potenciál, a Italové jsou si toho vědomi. V Itálii samotné je na sto padesát významných lázní a některé mají prakticky nepřetržitou lázeňskou tradici už od dob starého Říma. Itálie má stejnou výhodu jako Německo, tedy nejen vysokohorské oblasti s termálními prameny, ale i přímořská letoviska. Významné minerální prameny a termální prameny sopečného původu se nacházejí třeba na ostrově Ischia v Neapolském zálivu. Podobně slavné lázně jsou Abano Terme v provincii Padova. Toto lázeňské městečko na severu Itálie je významným nalezištěm rašeliny a díky termálním pramenům jde údajně o největší termální lázně v Evropě, které se specializují na bahenní terapii. V Abano Terme se poměrně úspěšně daří kombinovat jak tradiční lázeňství, tak různé druhy wellness.

Termální a minerální prameny nabízí i Francie, která se také pyšní jak horskými, tak přímořskými oblastmi. Jenom v takovém Vichy se nachází na sto sedmdesát minerálních pramenů vhodných pro léčbu trávicího ústrojí a třeba cukrovky. Proslavené Lurdy jsou nejen místem, kam směřují křesťanští poutníci, ale díky léčivým pramenům se tu nachází turisticky úspěšné lázně.

Rozvíjející lázeňskou zemí je rozhodně i Maďarsko, které také čerpá ze své dlouhé tradice spojené už se starověkými Římany. Perlou maďarského lázeňství je jistě Budapešť, což je v Evropě jediné hlavní město, v němž se nachází termální vřídla a prameny. Budapešť kromě lázeňství sází i na bouřlivý rozvoj wellness hotelů a různých wellness aktivit. A samozřejmě na spojení lázeňství a wellness.

Dalšími významnými lokalitami maďarského lázeňství jsou Harkány, termální sirné lázně, kde lze síru inhalovat rozpuštěnou ve formě plynu. V Hévizu se pak nachází největší jezero s horkou vodou v Evropě. Termální jezero má plochu přes 47 tisíc čtverečních metrů a jeho mírně radioaktivní voda obsahuje síru, alkálie a soli vápníku. Voda v jezeře se díky silnému prameni údajně úplně vymění každých 28 hodin.

Zajímavé je, že navzdory silné evropské lázeňské tradici existují na starém kontinentě země, kde lázeňství, až na některé výjimky, prakticky neexistuje, jako jsou ku příkladu skandinávské země, Velká Británie či Nizozemí, nebo má velmi slabou infrastrukturu jako v Belgii, Polsku, Rusku či Ukrajině. Foto: Fotolia

18. 11. 2013

Tísk článku

Komentáře

Přidat nový příspěvek