Nezávislý magazín o marketingu v cestovním ruchu

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS
zpět

Nedostatek památek lze vyřešit virtuálně

Nedostatek památek lze vyřešit virtuálně

20. 8. 2013 Autor článku: Redakce

Sdílet:

Moderní technologie jsou jedna z možných cest přinášejících inovace v cestovním ruchu. Jeden z takových příkladů přichází nečekaně z Polska. V Bialystoku, třistatisícovém městě na severovýchodě Polské republiky, se turisté mohou vydat na historickou virtuální procházku městem.

„Tady bylo tolik krásných památek, ale už nic nezbylo,“ je poměrně častý povzdech destinačních manažerů mnohých měst. Poslední dobou lze ovšem chyby někdejších obyvatel bourajících nádherné památky, které by dnes měly obrovský turistický potenciál, napravit. Tedy alespoň virtuálně. Možnou cestu nedávno ukázala polská marketingová agentura 4E, která se zabývá neotřelými marketingovými metodami, a také vizualizací a animací ve 3D. Pro turisticky významné polské město Bialystok agentura připravila projekt viturálních cest časem.

 

Oživlá historie

Na počátku byla poměrně náročná práce s archivními fotografiemi, plány a kresbami, na konci pak virtuální model předválečného náměstí Bialystoku. Turisté, kteří do města zavítají a vlastní buď tablety nebo smartphony, si mohou zdarma stáhnout aplikaci, díky které si pak stačí stoupnout na vyznačené body na náměstí a podívat se jak kterýkoliv z úseků náměstí (Rynk Kościuszki) vypadal před druhou světovou válkou. Mezi turistou a historií je tak pouze jeho smartphone nebo tablet. Tím může natáčet kam se mu zlíbí a vidí město stejně jako ho viděli jeho obyvatelé před více než osmdesáti lety. V rámci multimediálního projektu bylo shromážděno na tisíc dvěstě historických fotografií z muzea, ale i od samotných obyvatel, z nichž nejlepších dvěstě si mohou turisté prohlédnout přesně v těch místech, kde byly kdysi pořízeny. Vše je totiž pochopitelně lokalizováno přes GPS.  Aplikace, kterou si lze prohlédnout a následně stáhnout na stránkách http://miejscazhistoria.pl, navíc dovoluje poslat virtuální pohlednici z minulosti. Stačí si vybrat tu část náměstí, která se vám zalíbí, „vyfotit“ ji a odeslat.

Bialystok letos očekává, že díky pozoruhodné aplikaci příláká více turistů. Nejde jen o nadšence do moderních technologií, ale i fanoušky historie, kterým tak město díky svému multimediálnímu projektu připravilo nový a fascinující zážitek.

 

Rozšířená realita

Moderní technologie skutečně nabízí nový nástroj, jak v turistickém ruchu bojovat o potenciální návštěvníky. Jejich možnosti jsou fascinující a zdá se, že v mnoha ohledech jsou omezené jen naší fantazií. A pochopitelně rozpočtem.

Tomuto fenoménu, který bude stále více vstupovat do našeho povědomí a to nejen v turistickém ruchu, se říká rozšířená realita. Její podstata spočívá v propojování reálného světa s digitálními, tedy virtuálními prvky. Projekt uskutečněný v Bialystoku je naprosto dokonalou úkázkou rozšířené reality a toho, jak ji v turistice využít. Každé město či vesnice mají za sebou dlouhou historii zdokumentovanou buď fotografiemi, obrazy či třeba archeologickými nálezy. Virtuální prohlídky tedy mohou mít mnohem více vrstev. Podobné aplikace tak mohou nabídnout cestu časem nejen do časů předválečných, ale třeba i do novověku, středověku či přímo pravěku. Turista stojící na jednom místě se může prostřednictvím tabletu, smarphonu či třeba nového hitu jako jsou Google Glass nebo dalších budoucích technologických zařízení, různě pohybovat po městě a pozorovat na svém displeji, jak to které místo vypadalo v různých etapách historie. Není nic složitého mu zároveň nabídnout napsaný či namluvený komentář k danému místu, jeho historii a třeba i postavám, které jsou s ním spojené.

To vše skutečně není už dnes nic složitého, přesně jako to ukazuje bialystocký projekt agentury 4E. Díky podobným aplikacím tak mohou znovu povstat dávno zničené či zdevastované památky, které budou takto turisté moci znovu „navštívit.“

Nelze pochybovat, že využívání moderních technologií se může stát velkým turistickým magnetem, který navíc přiláká i mediální zájem a následně další turisty. Jde jen o to najít odvahu se do něčeho takového pustit se stejnou vervou jako v Bialystoku.

 

FOTO: http://miejscazhistoria.pl

20. 8. 2013 Autor článku: Redakce

Tísk článku

Komentáře

Přidat nový příspěvek