Nezávislý magazín o marketingu v cestovním ruchu

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS
zpět

S Warholem v hotelu

S Warholem v hotelu

5. 10. 2011 Autor článku: Zdenka Dvořáková

Sdílet:

Jsou krásné, trochu snobské a plné těch nejzvučnějších jmen z oblasti architektury, nábytku i umění: designové hotely. Konečně i v Česku začaly v posledních letech růst jako houby po dešti a my jsme z nich vybrali ty nejzajímavější.

Za úplně první design hotel na světě je považován SAS Royal Hotel v dánské Kodani, který pod vedením proslulého designéra Arne Jacobsena vznikl na začátku šedesátých let. Hotely vybavené výhradně autorskými kusy nábytku se však po světě začaly rozšiřovat až o třicet let později a do Česka tento trend dorazil až v posledních letech.

Zatím poslední přírůstek, který by stál za skutečnou řeč, je hotel Miura v Čeladné (na obrázku) otevřený teprve v červenci letošního roku. Do puntíku totiž splňuje všechny současné trendy, které by design hotel měl mít: stojí v atraktivním prostředí - je totiž obklopen beskydskými kopci, ale hlavně golfovým hřištěm, je plný toho nejluxusnějšího nábytku, nabízí skutečně prvotřídní kuchyni, ale hlavně jej zdobí díla těch nejznámějších umělců současnosti.

Už když se k hotelu blížíte, upoutají vás všudypřítomní Krychloidi, čili postavičky od Davida Černého (jedna z nich je mimochodem i přímo v tom nejdražším apartmánu), v baru na vás koukají Dvě zlaté Mony Lisy od Andyho Warhola a restauraci zdobí Damien Hirst.

„Naléhal jsem na majitele, ať koupí ty jeho slavné žraloky ve formaldehydu. Neprorazil jsem, a tak jsem se musel spokojit s jeho třímetrovými tečkami,“ vysvětluje galerista Jan Třeštík, proč v hotelu visí „jen“ Hirstův puntíkovaný obraz Anthrafuchsone.

Místní nábytek a vybavení samozřejmě pochází od těch nejluxusnějších světových značek, najdete tu ale i autorské kousky českých designérů vyrobené speciálně pro tento hotel. Levitující lehátka ve spa navrhla Lucie Koldová, karbonový stůl v konferenční místnosti vyrobil Jerry Koza a různě barevné stolky nacházející se v lobby či v baru jsou od Vladimíra Ambroze.

Okázalost versus příroda

Zatímco Miura je se svým high-tech vzhledem betonového kvádru, který pochází od architektonického studia Labor13, v okolní krajině nepřehlédnutelná, cílem krkonošského Grund Resortu naopak bylo co nejvíce splynout s horskou přírodou.

„Chtěli jsme, aby objekt působil dojmem, že tu stojí odjakživa. Kvůli respektu k přírodě jsme interiérovým architektům rovnou odmítli použití pravé kůže, protože to odporuje našemu světonázoru,“ říká šéf rodinného hotelu Jan Grund. Vnitřek hotelu přitom navrhoval špičkový italský ateliér Ferrari Pagani Tresoldi Architetti.

Rovněž Grund Resort stojí těsně u golfového hřiště, jeho výhodou je ale i blízkost lyžařských sjezdovek. Kromě toho hotel ve svém atriu pravidelně pořádá výstavy umělců z východních Čech. Tuto tradici odstartoval galerista Zdeněk Sklenář expozicí obrazů Josefa Čapka, následovala například abstrakce Františka Kupky a k vidění už byla také díla jednoho z nejuznávanějších současných klasiků české výtvarné scény Karla Malicha.

Cestování časem

Zcela odlišný koncept zvolil majitel pražského Vintage Design Hotelu Sax. Jak už jeho název napovídá (Sax se mimochodem jmenoval kovář, který kdysi v tomto pavlačovém domě na Malé Straně bydlel), hýří všemi barvami, protože je zařízen ve stylu padesátých, šedesátých a sedmdesátých let.

„Chtěl jsem vytvořit unikátní místo s nevšedním designem, který naprosto nezapadá do konceptu této historické části Prahy, a to i za cenu, že někteří lidé tuto podobu budou milovat a druzí nenávidět,“ říká majitel hotelu, který si přál zůstat v anonymitě. Retro nábytek, doplňky a další vybavení koupil sám v nejrůznějších bazarech a aukcích po celém světě. Každý z dvaadvaceti pokojů je proto úplně jiný, nikde nenajdete dva stejné kusy nábytku, ani totožné tapety.

Najdete tu originály od Luigi Colaniho, Vernera Pantona, nebo Andyho Warhola, ale šanci dostali čeští designéři jako třeba Maxim Velčovský, který na stěnu jedné koupelny namaloval barevný komiksový příběh a nad televizí v pokoji nechal hostům vzkaz, aby ráno nezapomněli, kde se probudili. Stojí tu: You are in Praha. Jerry Koza vybavil zase jinou koupelnu černobílou kresbou vyzývavé dámské siluety ve sprchovém koutě. Přesto, že je interiér tak trochu šílený, rády se sem vrací všechny věkové kategorie, i když převážně ze zahraničí.

Další učebnicový příklad, jak stvořit originální designový hotel, by mohli napsat manželé Cusumanovi, kteří před deseti lety koupili zchátralý barokní zámeček uprostřed Svatojiřského lesa ve Středních Čechách a během rozsáhlé rekonstrukce, která trvala pět let, z něj vytvořili luxusní novodobý zámek, v němž je téměř každý detail vyrobený na míru. Styl všech třiadvaceti pokojů je inspirován jinou částí světa a jiným ročním obdobím, všechny však působí velmi jemně a decentně.

Loni k hotelu přibyly ještě rozsáhlé lázně výjimečné především tím, že se tu používá kosmetika, kterou ručně vyrábí sama majitelka Inéz Cusumano z bylinek, které tu pěstuje: „K tomuto nápadu mě přivedla moje dcerka, která trpí na nejrůznější ekzémy, takže vůbec nemůže používat kupované přípravky. Kosmetika Mcely Bouquet je proto stoprocentně přírodní, což mimo jiné přesně zapadá do naší vize zeleného hotelu.“

Místní restaurace Piano Nobile navíc podle letošního Maurerova průvodce Grand Restaurant patří mezi deset nejlepších v České republice.

Evropský úspěch

Českých design hotelů už si všimli dokonce i v zahraničí. Cestovatelský server TripAdvisor totiž zařadil hned dvě pražské destinace mezi deset nejmodernějších v Evropě. Jednou z nich je už trochu okoukaný Icon Hotel v ulici V Jámě, ovšem tou druhou je hotel Moods, který v Klimentské ulici funguje zhruba od poloviny loňského roku.

Autory interiérů jsou spolužáci z VŠUP Vladimír Žák a Roman Vrtiška, které investoři z Vietnamu oslovili hlavně kvůli jejich úspěchům v soutěžích studentského designu i na Czech Grand Design. V zařizování jim přitom dali úplně volnou ruku. „Jediné, co nás omezovalo, byla již daná architektura včetně technologických rozvodů a některé prvky, s nimiž v době našeho vstupu do projektu již nešlo nic dělat. Jednalo se například o konstrukci proskleného atria, vloženého mezi starý a nový trakt, nebo počet a dispozice pokojů. Jinak jsme mohli přijít opravdu s jakýmkoli návrhem,“ vzpomíná Vladimír Žák.

Vsadili přitom na přírodní materiály jako je dřevo, bambus nebo mech a jejich decentní odstíny. Industriální ráz hotelu dodává moderní beton a nevýraznou šeď osvěžuje barevný nábytek od švýcarské Vitry. Postele Hästens, svítidla Artemide i bílý nábytek v pokojích jsou samozřejmě vyrobené na míru.

Mladí designéři si s interiérem hotelu Moods doopravdy vyhráli, o čemž svědčí nejeden vtipný detail. Kupříkladu barevná stěna konferenční místnosti se dá v případě potřeby rozložit na pohodlná křesílka. Místo standardních visaček na kliku jsou přímo ve dveřích pokoje zabudována světýlka, která tvoří nápis Prosím, úklid, Nerušit a podobně. Stačí rozsvítit podle potřeby. Žák s Vrtiškou nenechali náhodě ani desky s informačními materiály, které leží v každém pokoji. Vytvořilo je pro ně grafické studio Činčera. „Na škole jsme se naučili, že věta „To je nemožné“ neexistuje. Vždycky se dá najít náhradní řešení,“ dodává Vladimír Žák.

Byznysmeni, golfisté i obyčejní smrtelníci

A kdo do těchto superluxusních hotelů vlastně jezdí? V těch pražských jsou to především turisti nebo byznysmeni. Do hotelů nacházejících se ve větším klidu však čím dál více jezdí i Češi. „Za dva měsíce fungování hotelu máme především českou klientelu, která navíc pochází z celkem nedalekého okolí. Jezdí se sem na služební cesty, ale na dovolenou možná ještě o něco častěji,“ říká manažerka hotelu Miura Petra Daliborová. „Muži přes den hrají golf, a jejich ženy si užívají ve spa,“ dodává.

Pobyt v designovém hotelu však už ani v Česku nepatří mezi výhradní zábavu horních deseti tisíc. Neznamená to samozřejmě, že by tu ubytování bylo za hubičku (ceny za ten nejlepší pokoj se mohou vyšplhat i na dvanáct tisíc korun za noc), ale i Češi už se konečně umí hýčkat a alespoň jednou za čas si dopřát trochu luxusu.

„S potěšením sledujeme, že čím dál častěji přijíždějí například mladé páry, které si určitě takové pobyty nemohou dopřát každý měsíc. Chtějí ale třeba hezky oslavit výročí, a tak si tu zaplatí alespoň noc se snídaní a nějakou procedurou a v restauraci zámku si dají dobrou večeři,“ vypráví majitelka Chateau Mcely Inéz Cusumano.

 

FOTO: www.miura.cz

5. 10. 2011 Autor článku: Zdenka Dvořáková

Tísk článku

Komentáře

Přidat nový příspěvek