Nezávislý magazín o marketingu v cestovním ruchu

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS
zpět

Unplugged vacation – turistický trend vhodný pro největší zapadákovy

Unplugged vacation – turistický trend vhodný pro největší zapadákovy

21. 10. 2013 Redakce

Sdílet:

Výzkumná agentura NMS Market Research zjistila i v Česku nástup pozoruhodného turistického trendu, který ve vyspělých zemích už pár let rezonuje. Lidé od dovolené v mnoha případech očekávají i specifický druh zážitků – odpojení od internetu a mobilních telefonů.

Výzkum mezi tuzemskými turisty ukázal, že zatímco v roce 2012 vyrazilo na dovolenou s mobilním telefonem 94 procent lidí, letos už to bylo jenom 87 procent. Ukazuje se, že lidé začínají být unaveni moderními technologiemi, díky kterým jsou prakticky neustále na příjmu a online. Do své představy ideální dovolené tak začínají zahrnovat i to, že z tohoto světa neustálého propojení s kýmkoli a kdekoli chtějí alespoň na chvíli vystoupit.

 


Unavení manažeři

Na první pohled by se dalo říct, že to přece není žádný problém. Vždyť prostě stačí si na dovolené mobilní telefon vypnout a na počítači si nezapínat připojení k wi-fi, jenže realita je trošku jiná a zná ji drtivá většina lidí, kteří moderní technologie využívají. Nutkání kontrolovat e-mail, novinky na sociálních sítích, zprávy ze světa, novinky z práce je pro drtivou většinu lidí prakticky nepřekonatelné. Jediným řešením je tak vyrážet do takových destinací, které prostě mobilní signál ani připojení k internetu nenabízí. Trend pojmenovaný unplugged vacation tak pomalu začíná být nečekanou konkurenční výhodou.

„Požadavky vytížených turistů, deptaných informačním přetížením, na zájezdy do destinací, kde není mobilní ani internetové pokrytí, jsou stále častější. Lidé chtějí takovou dovolenou, kde se jim podaří dokonale se odříznout od spojení s okolním světem,“ sdělil John Clifford z International Travel Management v jednom z mnoha článků v amerických odborných turistických médiích, které se tématu unplugged vacation stále častěji věnují. I mainstreamová média ve Spojených státech a v západní Evropě stále častěji zveřejňují tipy a žebříčky nejžádanějších unplugged vacation destinací. V žebříčku, který sestavil třeba server Boston.com, dominuje ostrov svaté Lucie, Salar de Uyuni v Bolívii, Red Mountains v americkém Utahu (www.redmountainresort.com/), které nabízí doslova „digitální detox“, Montebello v kanadské provincii Quebec či Playa Gigante v Nikaragui.

Ale pro inspiraci není třeba chodit příliš daleko. Izolaci od mobilního pokrytí a internetu už jako svou konkurenční výhodu inzerují i destinace v nám tak blízkém Chorvatsku. Jedná se třeba o ostrůvky na širém moři či některá místa v Národním parku Risnjak. Také na pohoří Velebit a ve venkovských oblastech Slavonie, Podraviny a Banoviny některé penziony, chaty a ubytovny deklarují, že u nich lze zažít dovolenou v krásné přírodě a hlavně bez připojení.

 


Česká šance?

Stoupající obliba unplugged vacation je více než logická. Kontrola e-mailů, vyřizování telefonátů, sledování online zpráv, to všechno je nedílnou součástí našich životů a vyplňuje to v průměru pět procent našeho bdělého času. Kdo zažije dovolenou zbavenou neustálého napětí z online informací a kontrolování e-mailů, ten už zpravidla nechce jinou dovolenou zažít.

Bohatí turisté tak ve světě vyráží nejen do Chorvatska, ale do některých oblastí Afriky, Asie a na ostrůvky Karibiku, kam ještě pokrytí mobilním signálem nedorazilo, a zdá se, že ve jménu rozvoje turistického ruchu v duchu unplugged vacation ani záměrně nedorazí. I v Česku se už objevily horské ubytovny a penziony, které se začínají pyšnit tím, že u nich není mobilní signál, takže se k internetu nikdo nepřipojí, a zatelefonovat si může, jenom když „vyleze na kopec vzdálený pět kilometrů“.

Jeden z majitelů podobného zařízení se už nechal slyšet, že v případě, kdy by mobilní signál doputoval až k jeho zařízení, nechá si raději do penzionu nainstalovat rušičky. Je to skutečně zvláštní. Něco, co se ještě před několika lety zdálo být konkurenční nevýhodou, teď může být důvodem, proč do odlehlých destinací mohou turisté začít jezdit. A takových míst u nás, které by toho mohly využít, je určitě hodně.

 

21. 10. 2013 Redakce

Tísk článku

Komentáře

Přidat nový příspěvek